Instagram pre biznis

St 20.júl 2016

Ak je jeden obrázok za tisíc slov, koľko je potom slov na Instagram feed-e?

Sociálne siete sú mocným nástrojom - a Instagram je jeden z najmocnejších. Tak prečo potom nevyužiť jeho potenciál naplno? Pri viac ako 400 miliónoch užívateľov máte šancu osloviť svojou značkou neuveriteľne veľkú skupinu.

Dnes sa pozrieme na desať známych značiek, ktoré vedia čo robia so svojím Instagramom. Ukážeme si nielen vybrané obrázky, ale povieme vám aj prečo sú tak úspešné.

1. Nahrávajte vysoko-kvalitné obrázky

Kto by nás mal lepšie inšpirovať než Instagram samotný? Príspevky Instagramu sú jasné a vysoko kvalitné. Nikde nenájdete žiadne rozmazané rýchlovky. Čím jasnejšie a ostrejšie sú vaše fotky, tým väčšia pravdepodobnosť, že ich budú ľudia likovať.

Pamätajte ale aj na to, že obsah fotiek musí zodpovedať vašej značke. Hoci sa zdá, že pridávajú navonok náhodné obrázky, Instagram sa vždy pridržiava svojho brandu.

Na timeline zobrazujú každodenný ľudský život: zaujímavé, dynamické obrázky svojich používateľov, autentické a plné ľudskosti, bez ohľadu na to, ake surrealistické sú fotky, na ktorých sa nachádza.

A nie je práve o tom celý Instagram? O zachytávaní a zaznamenávaní našich všedných aj neskutočných zážitkov?

Nahrávajte kvalitné fotky vo vysokom rozlíšení - Instagram ukladá obrázky do 1080 pixelov. Vďaka tomu nebudete mať na feede rozmazané alebo zrnité obrázky, ktorými namáhate ľudské očí a používateľov len odstrašíte.

2. Prezentujte váš produkt kreatívne

Ak predávate produkty, pozrite sa ako to robí Oreo.

Každý zo zobrazených Instagramových obrázkov je úplne iný. Máme tu obrázok cookies pekne naskladaných v skle, ďalší kde sú Oreo medzi základnými kancelárskymi potrebami, na jednom prezentujú novú príchuť a obal, a na poslednom vytvárajú plážovú scénu.

Hoci sú všetky obrázky odlišné, sú vizuálne kreatívne a krásne predstavujú Oreo ako produkt. Sú konzistentné v tóne aj farebnosti a podávajú Oreo message jasne (že je svetovo najobľúbenejší cookie) jedinečnými spôsobmi.

Akým jedinečným spôsobom môžete prezentovať váš produkt? Pozrite si iné značky a všimnite si, čo a ako robia - určite nájdete inšpiráciu.

Keď si spíšete pár vašich obľúbených značiek, vytvorte stratégiu na kombinovanie toho, čo sa vám na nich páči. Aplikujte to na váš vlastný štýl príspevkov, potom sledujte čo sa bude diať a nechajte sa príjemne prekvapiť.

3. Uverejňujte fotky vašich followerov

Používaním fotografií vašich zákazníkov môžete jednoducho vybudovať ich lojalitu k vašej značke. Tak to robí napríklad GoPro.

Len nezabudnite uviesť zdroj tam kde sa patrí - v caption spomeňte fotografa a tagujte ho na fotke. Tým pritiahnete nielen ich pozornosť, ale aj pozornosť všetkých, ktorí fotografa sledujú.

GoPro je o dobrodružstvách a to sa odráža aj na ich feede. Na Instagrame môžete postovať aj krátke videá, alebo využívať relatívne nový nástroj Boomerang, ktorý vytvára sledy obrázkov podobné gif-om.

Ľudia sú veľmi vizuálne orientovaní a dynamické video je pre nich takmer vždy zaujímavejšie než bežná fotka. Môžete postovať rýchle snapshot videá nahrané mobilom, alebo HD zábery filmovou kamerou.

Pozrite sa aký typ videí postujú vaši followeri a nahrávajte content podobnej kvality.

4. Postujte v rôznych štýloch, ale stále oslovujte zákazníka

Bez ohľadu na to, aký máte brand, stále musíte contentom osloviť zákazníkov.Triangl, predajca plaviek, zobrazujú ich produkty na modelkách, na Instagram používateľoch, ktorí ich produkty používajú a na pekne naaranžovaných snapshotoch. Na ich timeline si každý nájde niečo svoje, bez ohľadu na to, aký spôsob prezentácie sa im páči najviac.

Hoci je dôležité osloviť veľký počet ľudí, musíte si určiť, ako často máte postovať obrázky. Priemer je 1.5 za deň, ale môžete postovať aj viac, ak je váš content kvalitný.

5. Využívajte grid vo svoj prospech

Na vašom Instagram profile sú obrázky rozložené v troj-stĺpcovom gride, čo môžete krásne využiť vo svoj prospech - ako to napríklad robí NikeLab. Keď nahrávajú obrázky svojich produktov, nahrajú vždy tri, každý z iného pohľadu.

Zákazníci vďaka tomu nielen vidia celý produkt, ale NikeLab profil pôsobí čisto a uhladene. Ak nemáte produkt, ktorý môžete zobraziť z troch pohľadov, zobrazujte len jeho časti, aby sa dobre zobrazoval v grid-e.

Niektoré značky dokonca využívajú celý viditeľný profil na zobrazenie produktov, ako napríklad Juliet Zulu.

Ak sa rozhodnete pre tento postup nahrávania obrázkov, vždy majte na pamäti dve veci: nahrávajte ich rýchlo jeden za druhým a jasne naznačte, že ide o postupné zobrazovanie väčšieho obrázka, aby ste sa vyhli zbytočným nedorozumeniam.

6. Oslovujte vaše publikum

Taco Bell robí jednu vec naozaj úžasne - pozná svoje publikum a vie ako ich osloviť, čo 100%-ne robia na svojom Instagram účte. Hipsterovské vzory, jasné svetlé zábery a zvláštne vtípky tvoria obraz ich feedu.

Ak chcete postovať rovnako dobre ako Taco Bell, spoznajte svojich zákazníkov. Pozerajte si fotky vašich followerov a pozrite sa aj koho sledujú. To vám dá dobrý obraz o tom, aký typ obrázkov chcú vaši zákazníci a followeri vidieť.

Tieto vedomosti neaplikujte len na váš Instagram feed, ale na všetku vašu komunikáciu na sociálnych sieťach. Ak viete, kto sú vaši zákazníci v rozličných kanáloch komunikácie, zlepšia sa vaše vzájomné vzťahy a aj vďaka tomu budete vedieť, že postujete to, čo chcú vidieť.

7. Držte sa vlastnej vlny

Warby Parker prezentuje svoje produkty jedinečným a trendy spôsobom. Zobrazujú nádherných psíkov, ich fotky majú hipsterovský nádych a využívajú fotky svojich followerov - to všetko podporuje vernosť k ich brand-u.

Ak chcete nasledovať v stopách Warby Parker, buďte trendy, ale nenarúšajte jedinečnú identitu vašej značky. Sledujte hashtag vašej značky, pozerajte si tagované fotky a prezentujte fotky verných zákazníkov. Vďaka tomu si ich nielen udržíte ako zákazníkov aj do budúcna, ale vaša značka bude pôsobiť oveľa prívetivejšie.

Prívetivosť značky je vaším hlavným cieľom - koniec koncov, sú to vždy práve ľudia, ktorí si kupujú a používajú vaše produkty. Oslovte ich priamo.

8. Občasná zmena prospieva

Starbucks krásne mení svoj Instagram feed. Prezentujú nielen vtipné promo zábery, ale aj zaujímavé ilustrácie a rukou popísané fotky. Vďaka tomu je ich feed zaujímavý a plný prekvapení, a aj preto ich ľudia radi sledujú.

Pridávajte na váš feed také fotky, aby sa followeri vracali znova a znova - udržíte si tak ich záujem o vašu značku. Takíto ľudia majú väčšiu pravdepodobnosť, že vaše fotky ukážu svojim priateľom, čím môžete prilákať nových followerov.

Práve títo followeri sú tí, ktorí ocenia váš content a to vám prospeje tisíc krát viac než kopy kúpených followerov, ktorí vašej značke nič neprinesú.

Ak máte kúpených followerov, vaša značka sa len ’zdá’ byť populárna. Majte na pamäti, že bez skutočných ľudských vzťahov vašu značku nepresadíte.

9. Buďte v obraze

Google je veľmoc všade a Instagram nie je výnimkou. Zdieľajú zábavné posty plné informácií (napríklad fotku papričiek znázorňujúcu Scovillovu stupnicu pálivosti na oslavu jej zakladateľa, Wilbura Scovilla) ale aj fotky aktuálnych trendov a brandové fotky.

Ak chcete byť aktuálni tak ako Google, buďte v obraze a sledujte aj tie najmenšie sviatky a iné dátumy. Existujú doslova tisícky sviatkov a príležitostí, pre ktoré môžete vytvárať grafický obsah.

Ak existuje sviatok, je takmer isté, že preň existuje aj hashtag - nezabudnite ho využiť.

Ľudia cez hashtagy vyhľadávajú obrázky na určitú tému. Vďaka nim zostáva Instagam prehľadný a vám môže pomôcť pritiahnuť na váš feed nových ľudí, ktorí by ho inak nenašli.

10. Zdieľajte umelecké, ale priateľské obrázky

Airbnb často zdieľa fotografie svojich followerov, ale vždy vyberá tie s umeleckým nádychom. Tým ich brand pôsobí honosnejšie, ale keďže ide o fotografie ich followerov, stále pôsobia priateľsky. Vďaka tomu majú náskok pred inými značkami, napríklad hotelmi. Prezentovaním skutočných ľudí v Airbnb izbách dodávajú celej skúsenosti vrúcnosť a zároveň ľudí neodstrašujú.

A teraz je rad na vás

Inšpirovali sme vás? Zoberte si tieto úspešné príbehy k srdcu, aplikujte ich na vlastný Instagram feed a uvidíte výsledky.

Len im nezabudnite dať čas. Dobrú bázu Instagram followerov nevybudujete za jeden deň. Držte sa svojej témy, pravidelne postujte a venujte sa svojim zákazníkom. Odpovedajte na ich komentáre, komentujte ich obrázky, likujte fotky relevantné k vašej značke a vašim záujmom.

Postujte kedy a ako často len chcete - ak teda postujete vysoko kvalitné veci (existujú značky, ktoré postujú až 10x denne a nikto od nich neodchádza). A nezabúdajte - zdieľajte obrázky, ktoré by ste sami chceli vidieť na vašom feede. Vaši followeri ich určite ocenia.

Preklad článku: Caitlin Jordan: Instagram for Business, Inmedia.im