Google znova zmenil kvóty pre API kľúče

Pi 17.august 2018

Vážení a milí priatelia,

Dovoľujeme si Vás upozorniť na nové obmedzenie služby Google Maps, pomocou ktorej prichádza k zobrazeniu máp v detaile hotela na Vašich stránkach.

Venujte pre to prosíme pozornosť tejto novinke, ktorá Vás prevedie príslušným nastavením, nutným pre bezproblémové fungovanie máp vo Vašom CeSYSe.

K zobrazeniu máp sa využíva takzvaný kľúč pre Google mapy (Google Maps API), ktorý je nutné vložiť do nastavení Vášho CeSYSu. Vygenerovanie vlastného kľúča je nutnou podmienkou pre využívánie tejto služby. O tom, ako daný kľúč získať, sme Vás informovali v tejto novinke.

Teraz však Google zaviedol povinné nastavenie fakturačného účtu.

Znamená to, že od teraz budem musieť za Google mapy platiť?

Nie nevyhnutne. Aby sa mapy mohli zobrazovať, je nutné mať nastavenú fakturáciu, to znamená, vložiť Vašu kreditnú kartu a vyplniť Vaše fakturačné údaje. Google Vám potom každý mesiac zadarmo poskytne kredit v hodnote 200 USD. Pokial by ste za niektorý mesiac dosiahli na taký počet API dotazov, že by kredit zadarmo nestačil, potom by sa až začali strhávať peniaze z karty za ďalšie API dotazy. Tomu se však dá zabrániť nastavením vlastného limitu a po prekročení paušálu zadarmo tak mapy nezobrazovať.

 

Ako zistím, či sa ma táto novinka týká?

Pokiaľ sa Vám na stránkách Google mapy nezobrazujú správne (viz obrázok nižšie) a zatiaľ ste si svoj API kľúč pre Google mapy do svojho CeSYSu nevkladali, budete musieť nejskôr samotný kľúč vytvoriť a vložiť do CeSYSu. V administrácii Vášho CeSYSu v Nastavenie, Základné nastavenie, ID 166: Kľúč pre Google služby (mapy) nájdete nastavenie pre API kľúč. V prípade, že je dané nastavenie prázdne, žiadný kľúč vyplnený nie je, pre to najskôr prosím prejdite na návod týkajúci se vytvorenie API kľúča. Po jeho dokončení sa prosím vráťte sem a pokračujte s nastavením fakturácie.

 

Pokiaľ už svoj API kľúč máte, prihláste sa do console.cloud.google.com/apis/dashboard s účtom, v ktorom je vytvorený Váš Google Maps API kľúč.

1. V ľavom hornom rohu otvorte menu a prejdite na Billing.

2. Kliknite na "Manage billing accounts"

Prejdete na záložku "My projects". Pokiaľ tu nevidíte vyplnený Billing account projektu, v ktorom je vytvoeený Váš API kľúč, bude potrebné fakturáciu nastaviť.

Môže sa stať, že ako Billing account tu bude vyplnený"Google Maps Platform Transition Account". Jedná sa o dočasný účet, ktorý bol poskytnutý vybraným užívateľom. Tento dočasný účet obsahuje 200 USD free kreditu a po jeho vyčerpaní bude nutné fakturáciu aj tak nastaviť, inak sa mapy prestanú zobrazovať.

 

Postup nastavení fakturácie pre Váš API kľúč

1. Zo záložky My projects prekliknite späť na My billing accounts a kliknite na Add billing account.

2. Vyberte príslušnú krajinu, odsúhlaste podmienky a kliknite na Agree and continue.

3. Vyplňte Vaše fakturačné údaje spolu s platebnou metódou a kliknite dole na tlačidlo Start my free trial.

4. Znova prejdite v ľavom hornom menu na Billing Manage Billing accounts My projects. Pokiaľ sa novo vytvorený fakturačný účet sám nenastavil k Vášmu projektu, alebo tu stále vidíte Google Maps Platform Transition Account, kliknite na tri bodky vpravo na riadku a dejte Change billing account.

5. V novo otvorenom okne vyberte Váš fakturačný účet a dajte Set Account.

6. Teraz by ste mali vidieť u Vášho projektu v záložke My project ako Billing account priradený Váš novo vytvorený faktúračný účet.

 

Nastavenie rozpočtu

Aby sme neprekročili mesačný kredit 200 USD, ktorý dostávate zadarmo a nemuseli tak nič platiť, nastavíme si rozpočet.

1. V menu v ľavom hornom rohu prejdite opät na Billing. V záložke My billing accounts kliknite na Váš vytvorený fakturačný účet. 

2. V novo otvorenom menu v ľavej časti stránky kliknite na Budgets alerts.

 

3. Kliknite na Creat budget.

4. Zvolíme si meno nášho rozpočtu, priradíme k nášmu fakturačnému účtu a výšku rozpočtu nastavíme na 200 USD. Dáme uložiť.

Pozor: Nezabudnite zaškrknúť. Include credit as a budget expense. Pokiaľ by ste zvolili inak, kredit zadarmo by sa Vám k rozpočtu nepočítal a po jeho vyčerpaní by Vám mohol Google fakturovať až 200 USD. Pokiaľ tu miesto Include credit as a budget expense máte Cost after credit, tak to naopak neoznačovať. Jedná sa o významovo opačnú vec.

Obmedzenie kľúča iba pre Vaše stránky

Pretože všetky dotazy použitím Vášho API kľúča budú stáť Váš nabitý kredit, je nutné mať API kľúč obmedzený pre Vaše domény, aby Váš kľúč nikto nemohol zneužiť. Návod ako obmedziť použitie kľúča nájdete v našej predošlej novinke.

 


Týmto by Vaše google mapy mali byť správne nastavené a znova se začnú zobrazovať na Vašich stránkach. V prípade, že potrebujete poradiť, sme Vám k dispozícii na podpora@cestovnysystem.sk.